Sensoryka w przedszkolu Poznań

Każdy z nas poznaje świat poprzez zmysły. Dlatego tak ważny jest proces integracji sensorycznej, który rozpoczyna się już w okresie płodowym, ale najbardziej dynamicznie przebiega od 3. do 7. roku życia. Nie zapominamy o tym w naszym przedszkolu – w programie nie brakuje warsztatów i odpowiednich zajęć. Sprawdź, na czym polegają i jak wpływają na maluchy!

Odpowiednio dobrane ćwiczenia

Zależy nam na prawidłowym rozwoju Twojego dziecka, dlatego, oprócz standardowej opieki, gwarantujemy aktywności nastawione na pobudzane zmysłu smaku, dotyku, węchu, wzroku i słuchu. Maria Montessori w tym celu zaprojektowała specjalne pomoce dydaktyczne. Są one wielkim wsparciem w nauce kształtów i kolorów, rozróżniania faktur, określania rozmiarów. Poprzez różne formy zabawy pomagamy maluchom poznawać przestrzeń, w której funkcjonują. Dzięki temu dajemy im optymalne możliwości do rozwijania umiejętności i talentów.

Fachowe wsparcie

W procesie integracji sensorycznej mogą wystąpić pewne zaburzenia. Dotyczą one przede wszystkim:

  • nadwrażliwości lub zbyt małej wrażliwości na bodźce,
  • zbyt małej lub zbyt dużej aktywności fizycznej,
  • problemów z koordynacją ruchową,
  • opóźnień w rozwoju mowy,
  • trudności z koncentracją.

Do tego dochodzi impulsywność i wybuchowość, a także inne zachowania, które kiedyś uznawane były za złe zachowanie, a dzisiaj są postrzegane jako sygnał, że dziecko potrzebuje profesjonalnego wsparcia. W naszym przedszkolu pomagamy rodzicom w ich zdiagnozowaniu i wskazujemy najlepsze rozwiązania.

Poznawanie świata

Jednak tego typu zajęcia są także wskazane dla dzieci, które rozwijają się prawidłowo. Przynoszą dużo radości maluchom ciekawym świata i są wyjątkowymi lekcjami dla tych nieco bardziej nieśmiałych. Stają się okazją do eksperymentowania i ruchu, poznawania nowych smaków i odkrywania zdolności oraz zainteresowań. Naszym celem jest, by dziecko samodzielnie, poprzez wszystkie zmysły, eksplorowało świat. My mu w tym procesie towarzyszymy, by czuło się bezpiecznie.

Jakie efekty?

Należy pamiętać, że sensoryka w przedszkolu ma zupełnie inny wymiar niż ta związana z życiem codziennym. Jest dużo bardziej zróżnicowana, intensywna i – co najważniejsze – wprowadzana przez specjalistów przy pomocy odpowiednich pomocy naukowych. Wpływa na:

  • prawidłowy odbiór i przetwarzanie bodźców,
  • funkcjonowanie w społeczeństwie,
  • adekwatne reagowanie na wymagające sytuacje,
  • rozwój motoryki,
  • koordynację ruchową.

By osiągnąć jak najlepsze efekty, konieczna jest systematyczność. Dlatego w czasie zajęć gwarantujemy świetną zabawę – nigdy nie jest nudno! Twoje dziecko z przyjemnością skorzysta z naszych warsztatów, a Ty będziesz mieć pewność, że odpowiednio zadbałeś o jego prawidłowy rozwój.

Nie zwlekaj!

Skontaktuj się z nami i sprawdź, co mamy do zaoferowania Tobie i Twojemu dziecku. Nasze przedszkole jest wyjątkowe pod wieloma względami. Zapraszamy do odwiedzin – znajdziesz nas na ulicy Karpiej 17 B. To tutaj odbywają się wszystkie zajęcia i panuje atmosfera, która sprzyja rozwojowi każdego malucha.